Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubuskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazd studyjny do małopolski

27.04.2015

W dniach 21 - 24 kwietnia, Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubuskiego, zorganizował wyjazd studyjny na temat dobrych praktyk agroturystycznych do województwa małopolskiego.

W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych z regionu, nagrodzonych oraz wyróżnionych na przestrzeni lat w konkursie na najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne.

Podczas wizyty studyjnej, uczestnicy odwiedzili wile ciekawych miejsc, takich jak:

1.       Gospodarstwo agroturystyczne w Rabce Zdrój

Garncarnia jest malowniczym, drewnianym budynkiem dwuizbowym. Szczególną uwagę przyciąga przede wszystkim zabytkowy piec do wypalania, wewnątrz którego umieszczono wiele wyrobów garncarskich. Na podwieszanych półkach znajdują się liczne naczynia gliniane. Właściciel pracuje w warsztacie garncarskim od około trzynastu lat, chociaż rzemiosła tego nauczył go w dzieciństwie jego ojciec. Twierdzi, że jeśli ktoś chce zostać prawdziwym garncarzem, powinien interesować się tą pracą od małego. Sam wspomina swoje trudne początki, gdy na polecenie ojca robił najpierw dziesiątki podstawek i miseczek, w większości nieudanych, i tak stopniowo nauczył się je „wyciągać”, czyli robić z nich dzbanki i inne, wyższe naczynia. Mimo, że pracę można wykonać szybciej przy pomocy elektrycznego koła garncarskiego, korzysta głównie z koła nożnego. Gdy dzieło jest gotowe, wypala je i szkliwi, a gdy czas pozwoli, również zdobi i maluje.

  1. Skansen Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie

Skansen powstał z inicjatywy księdza Józefa Świstka i jego kontynuatora Adama Leśniaka. Podjęli się oni w latach 50-tych XX wieku zbierania lokalnych zabytków kultury ludowej. Obecnie na terenie Skansenu znajdują się m.in.: chałupa wójtowska, drewniana kuźnia, chałupa Banasika z 1809 roku, chałupa Anny Kozioł, lamus z 1897 roku, dzwonnica  z Sidziny, piętrowy Spichlerz z 1897 roku, młyn. Budynki wyposażone są w przedmioty codziennego użytku, narzędzia i elementy wystroju charakterystyczne dla wsi XIX wieku.

  1. Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego w Stryszawie

Skupia ono swą działalność na kultywowaniu i promowaniu tradycji zabawkarstwa  w Stryszawie, dlatego prowadzi muzeum zabawkarstwa, usytuowane w budynku tzw. starej organistówki. Na wystawę stałą składają się bogate zbiory zabawek z kilku ostatnich lat, m.in. koniki, grzechotki, ptaszki, bryczki, taczki itp.

  1. „Agroturystyczna zagroda” w Porębie Spytkowskiej

Gospodarstwo agroturystyczne usytuowane w sąsiedztwie lasu w pagórkowatej okolicy z pięknymi widokami. Gospodarze proponują smaczne domowe posiłki z elementami kuchni regionalnej a wszystkie produkty pochodzą z własnej ekologicznej uprawy (gospodarstwo posiada atest gospodarstwa ekologicznego). Gospodyni posiada pokaźny ogród warzywno-zielarski, w którym obok przypraw rosną rośliny lecznicze, skuteczny sposób na różne dolegliwości i schorzenia. Gospodyni chętnie dzieli się swoją wiedzą i pokaże jak przygotować proste potrawy i przetwory z ziół.

Z wizyty powrócono z głową pełną pomysłów do przeniesienia na teren województwa lubuskiego.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009