Zapraszamy do zgłaszania projektów na Witrynę Obywatelską Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej to miejsce gromadzenia i rozpowszechniania dobrych praktyk działań obywatelskich m.in. różnych form działalności na rzecz wspólnoty obywatelskiej i lokalnego rozwoju czy realizacji zadań publicznych dla dobra wspólnego.
Zgłaszane dobre praktyki podzielono na trzy kategorie:
1. Wspólnota Obywatelska,
2. Partnerstwo Samorządów,
3. Obywatelska Inicjatywa Lokalna.
Na Witrynę można zgłaszać prace konkursowe m.in.: nowatorskie formy demokracji lokalnej, oryginalne formy aktywizacji działalności obywatelskich i współpracy z organizacjami pozarządowymi, formy działalności z podmiotami gospodarczymi i ich samorządami na rzecz wspólnoty obywatelskiej i lokalnego rozwoju a także opisy działań na rzecz realizacji zadań publicznych lub dobra wspólnego podjętych wraz z oceną ich efektów.
„Podróżując po Polsce, miałem okazję poznać wiele inicjatyw samorządowych, dobrze służących pobudzaniu obywatelskiej aktywności. Jestem przekonany, iż warto rozpowszechniać te przykłady i zachęcać Polaków do czynnego udziału w kształtowaniu własnego otoczenia. Dlatego na prezydenckiej stronie internetowej uruchomiliśmy Witrynę Obywatelską” – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Partnerem Witryny Obywatelskiej jest projekt „Decydujmy razem”, którego organizatorzy zachęcają mieszkańców gmin i powiatów, liderów społecznych, organizacje obywatelskie oraz jednostki samorządowe do zgłaszania swoich działań na Witrynę.
Działania zamieszczone na Witrynie Obywatelskiej mają szansę otrzymać Nagrodę Obywatelską.
Regulaminy Nagrody i Witryny Obywatelskiej znajdują się na stronie www.prezydent.pl/witryna-obywatelska
"Decydujmy razem” to projekt pilotażowy, propozycja wspólna dla władz samorządowych i społeczności lokalnych.
„Decydujmy razem” jest odpowiedzią na problemy związane z koniecznością zwiększania skuteczności funkcjonowania administracji publicznej w zakresie kreowania i realizacji swojej polityki.
W ramach projektu zaplanowano wieloletnie działania mające na celu budowę mechanizmu partycypacji publicznej w kreowaniu i wdrażaniu polityki lokalnej szczególnie w czterech obszarach: przedsiębiorczości, zatrudnienia, integracji społecznej i zrównoważonego rozwoju.
Więcej informacji na stronie: