baza partnerów KSOW
Gmina Walce
Forma prawna:
Jednostka samorządu terytorialnego
Adres siedziby:
opolskieul. Mickiewicza 1847-344 Walce
NIP:
1990089990
REGON:
531413113
Zasięg terytorialny:
lokalny
Priorytety PROW:
- IV. Wzmacnianie ekosystemów
- Zachowanie różnorodności biologicznej
- VI . Zrównoważony rozwój terytorialny
- Tożsamość i integracja społeczna
- Odnowa wsi
- Infrastruktura wiejska ( m.in.: zagospodarowanie przestrzenne, gospodarka mieszkaniowa, internet)
Opis dotychczasowej działalności:
Gmina Walce to dziewięć prężnych sołectw gdzie sześć z nich działa w ramach Odnowy wsi. Miejscowości Dobieszowice, Brożec, Walce i Stradunia mogą się poszczycić zdobyciem lauru najpiękniejszych wsi opolskich.
Lokalne grupy działania stawiają na rozwój kulturalny, fizyczny mieszkańców swoich wsi, powstały dla nich nowe miejsca spotkań i integracji, odnawiane są istniejące obiekty ( spichlerz i "stodoła" w Brożcu, wiaty, place zabaw, boiska sportowe) . Projekt z sołectwa Brożec p.t. „Stodoła – nowoczesność z nutą tradycji" zdobył w 2019 r. pierwsze miejsce w konkursie " Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa".
Miejscowość Stradunia ukierunkowała się ze swoimi projektami na bioróżnorodność m.in. użytek ekologiczny Stara Odra, kładka na Lesianach, Flańce , kasztanowiec "Antek". Walce wiodą prym w rozwoju na rzecz kultury fizycznej dzieci i młodzieży poprzez założenie klubu Mirofuusbal schule, są również centrum kulturalnym gminy dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury ze swoją bogatą ofertą dla mieszkańców w każdym wieku. Grocholub stawia na tradycje kulinarne organizując konkurs gotowania grochówki. W miejscowościach Kromołów, Rozkochów i Dobieszowice kultywuje się tradycję zwyczajów "palenia posta", "wodzenie niedźwiedzia". Corocznie mieszkańcy gminy uczestniczą w dożynkach gminnych organizowanych przez kolejne sołectwa. W kalendarz imprez wpisały się już corocznie organizowane : Oktoberfest, Babski comber i gminny Dzień Kobiet.
Data rejestracji: 19.11.2019

